°C

Dopalacze zbierają żniwo

Dopalacze atakują – lekarze SOR-u mają pełne ręce roboty. Dziś tym tematem zajęliśmy się w programie RZG Interwencje.

Na początku tego miesiąca na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiło 10 pacjentów po zatruciu dopalaczami. O tym w jakim stanie były te osoby, mówi Mariusz Chmielewski, lekarz SOR-u:

 

 

Bardzo ważna w walce z dopalaczami jest profilaktyka. O tym że trzeba edukować społeczeństwo mówi Lucyna Poźniak, kierownik Biura Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Zielonej Górze:

 

 

Z kolei osobom uzależnionym od dopalaczy czy innych narkotyków pomaga m.in. Lubuski Ośrodek Profilaktyki i Terapii „LOPIT” w Zielonej Górze. Mówi pracownik ośrodka i specjalista terapii uzależnień Adam Polański:

 

 

W Polsce posiadaczowi dopalaczy nic nie grozi. Za sprzedawanie tych środków psychoaktywnych grozi nawet do 8 lat więzienia. O tym dlaczego trudno jest ścigać osoby handlujące dopalaczami mówi komisarz Jacek Magierski – Kobryń, naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową w KMP Zielona Góra:

 

 

W 2017 roku z powodu zatrucia dopalaczami zmarło w naszym kraju 10 osób.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy email czy IP prowadzącym postępowanie, uprawnionym organom.