°C

Balonem w kosmos

Fot.: materiały organizatora

Wyślą balon w stratosferę, aby zadbać o zdrowie przyszłych astronautów. 7 studentów z Zielonej Góry i Gdańska, zaprojektowało specjalną gondolę.

W balonie znajdzie się tkanka zwierzęca oraz licznik Geigera. Celem misji jest zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na ludzki organizm. W „Projekt Antares” zaangażowali się członkowie Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej na UZ.

 

 

Tłumaczy Jakub Szczepański, należący do tego koła. Balon zostanie wypuszczony w przyszłą sobotę pod Toruniem. Lot potrwa około 1,5 godziny. Powodzenie misji testowej jest jednak uzależnione od pogody.

 

 

Po misji testowej organizatorzy planują wysłać kolejny balon. Tym razem z terenu naszego województwa, najpóźniej pod koniec roku. „Projekt Antares” współorganizują m.in.: Politechnika Gdańska oraz Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UZ.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy email czy IP prowadzącym postępowanie, uprawnionym organom.