°C

Andrzej Duda uczcił bohaterów Wydarzeń Zielonogórskich

fot: PAP/Lech Muszyński
 

Zakończyła się wizyta Andrzeja Dudy w woj. lubuskim. Na zakończenie prezydent upamiętnił 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich.

Wieczorem prezydent złożył kwiaty na grobie ks. Kazimierza Michalskiego, pierwszego powojennego administratora diecezji św. Jadwigi w Zielonej Górze, a później pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 60 lat. Rozmawiał też z członkami społecznego komitetu budowy pomnika ks. Michalskiego.

Główne uroczystości 60 rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich z 30 maja 1960 roku odbędą się w sobotę. Wtedy pomnik ks. Michalskiego zostanie oficjalnie odsłonięty. Gościem uroczystości będzie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

60 lat temu 5 tysięcy mieszkańców Zielonej Góry wystąpiło przeciwko komunistycznym władzom. Pretekstem była decyzja o odebraniu parafii Domu Katolickiego, w którym odbywały się lekcje religii oraz organizowano życie społeczne mieszkańców. Efektem zajść były surowe represje, które dotknęły kilkuset osób.

Decyzją ówczesnych władz pamięć o tamtej historii miała zostać na zawsze wymazana. Uczestnicy i bezpośredni świadkowie w obawie przed konsekwencjami, nie przyznawali się do udziału w spontanicznym wystąpieniu. Pamięć udało się zachować dzięki działalności lokalnych historyków i dziennikarzy.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku